Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi

Bebeklerde ameliyatsız kepçe kulak tedavisi; kepçe kulak, kulak memesi bozuklukları gibi kulak şekil bozukluklarının ameliyatsız çözümü var!

Kepçe kulak, kıvrık kulak, yapışık kulak, katlı kulak, gömülü kulak gibi cerrahi ameliyat ile müdahale gerektirebilecek kulak şekil bozukluklarını ağrısız ameliyatsız, anestezisiz ve acısız 1 ayda düzelten devrim niteliğinde bir tedavi mümkündür.

Her 4 bebekten 1’i kulaklarında şekil bozuklarıyla doğmaktadır. Kepçe kulak, kıvrık kulak, yapışık kulak, katlı kulak, gömülü kulak gibi anomaliler bunlardan bazılarıdır.

Dış kulakta oluşan söz konusu şekil bozuklukları başlangıçta aileler tarafından basit birer estetik sorun olarak görülse de bu tür sorunlar bebekler büyüdüklerinde gözlük takmayı ya da kulaklıkla müzik dinlemeyi engelleyen, estetik olmaktan öte anatomik birer sorun haline gelmektedirler.

Çoğunlukla anne ya da babanın kulak şekline benzetilerek, kalıtımsal olduğu ve ya ameliyatsız düzelmeyeceği düşünülerek, aileler tarafından kendi haline bırakılan bu tür şekil bozukluklarının çok kolay bir şekilde önüne geçmek mümkündür. Çünkü kulak kepçesindeki söz konusu şekil bozuklukları estetik olarak dış görünüş bozukluğu ile birlikte çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.

Çalışmalar çocukların kulakları ile ilgili farklılıklarının, akranları tarafından alay konusu edilebileceğini, bu durumun çocuklarda akran baskısı ile kaygı bozukluğu yaratabileceğini; özgüven ve öz değer duygularını sarsabileceğini göstermektedirler. Diğer taraftan gelişen yeni tedaviler bebeklerimizi zahmetsiz bir şekilde bu tür olası sorunlardan kurtarmaktalar.

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi Mümkün

Tedavi başarısı erken tanı ile paraleldir. Doğumdan sonra 1 ay en geç 1.5 ay içinde tedavi başlandığında ancak sonuçlar yüz güldürücü olabiliyor. 4-6 haftalık yeni doğan bebeklerimize silikon bir aparat yardımı ile yapacağımız ağrısız ve acısız müdahale ile tedavi sağlanıyor.

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak

 

Bu tedavi kulak şekil sorunlarını çok iyi bilen, yıllardır bu konu ile ilgili çalışmalar yapmış alanında uzman bilim insanları tarafından tasarlanan ve sağlığa uygun malzemeden üretilen silikon bir aparat sayesinde sağlanıyor.

Bebeklerimizin kulak sağlığına önemli katkısı olacak bu yeni tedavi bebeğin duymasını, konforunu, emmesini etkilemediği gibi tamamen bebeğinizin rahatını gözetecek şekilde planlanmıştır.

Bebeklerinize hiçbir yan etki yapmayan bu yöntemi güvenle tercih edebilirsiniz.

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak

Bebekler kanlarında yüksek oranda annelerinden aldıkları östrojen hormonuyla doğarlar. Anneden bebeğe geçen östrojen hormonu, kulak kıkırdağında yumuşamaya neden olur. Bebek büyüdükçe yumuşak olan bu kıkırdak sertleşmeye başlar.

Yapışık kulak, kepçe kulak gibi deformiteler erken dönemde farkedilip tedavisi başlanabilirse yumuşak olan bu kıkırdağı şekillendirmek çok kolaydır. Bu süre ilk 4 haftadır. “Earwell” isimli Amerika’da üretilen silikon aparat ile artık bu işlem çok kolaydır. Silikon bir kalıp gibi düşünülebilir.

Yumuşak olan kulak kıkırdağı kolayca şekillenir. 6. haftada bebekte östrojen seviyesi düşmeye başlar. Bu da kulak kıkırdağının sertleşmeye başlamasına yol açar. Dolayısıyla ilk 4 haftada müdahale edilebilmesi son derece önemlidir. Kulak kıkırdakları sertleşince, bu tür kullanılan sabit şekillendiricilerle sonuç alınabilme başarısı oldukça düşüktür.

Kullanılan bu kulak şekillendiricisi ağrı yapmaz, duyma kabiliyetini etkilemez, meme emzirmeyi de zorlaştırmaz. Sadece kulağa yapıştırıldığı için aparatın ıslatılmaması tedavi başarısında çok önemlidir.

 

Kepçe Kulak Nedir?

Yelken kulak şeklinde de adlandırılabilen kepçe kulak durumu, kulakta en sık görülen şekil bozukluklarından bir tanesidir. Çoğunlukla kulak bölgesindeki kıkırdakların gevşemesi ya da kulak kıvrımlarının yetersizliğinde görülüp, kulak öne ya da yana doğru eğilerek estetik olmayan bir görünüme yol açar.

Kepçe kulak, her iki kulakta görülebildiği gibi tek kulakta da görülebilir. Kadınlar, saçlarıyla kulaklarını gizleyebildiğinden, erkekler daha sık estetik işlemlere başvurmaktadır.

Psikolojik sorunlara yol açabilen kepçe kulak, modern tıp sayesinde ameliyat gerekmeden düzeltilebilmektedir. Ayrıca doğumdan sonraki ilk ay tanı konursa tedavi de hemen başlatılabilmektedir.

Kepçe Kulak Sebepleri

Doğumsal bir problem olan kepçe kulaklılık, genetik yapıdan kaynaklı ortaya çıkar. Bireyin ailesinde, anne ya da babasında kulak sorunu olan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Genetik olarak aktarılan ve de kepçe kulak durumuna yol açan sebepler şunlardır;

 • Kulak arkasında yer alan kemik ile kulak kepçesi arasında oluşan açının geniş olması
 • Kulak kıkırdağının gevşek olması
 • Kulağın üstünde kıvrımların olmaması
 • Östrojen hormonu kaynaklı

Kepçe Kulak Hangi Sorunlara Yol Açar?

Okul çağındaki çocuklarda, erkeklerde ve kadınlarda psikolojik sorunlara yol açan kepçe kulaklılık batı toplumunda normal karşılanmaz ve bu nedenle kepçe kulaklı olan bireyler bunu saklama yoluna gider. Kepçe kulaklılık durumu bireylerde genel olarak şu şekilde sorunlara yol açabilmektedir;

 • Kompleks hali,
 • Anksiyete,
 • Özgüven eksikliği,
 • Depresyon,
 • Öz saygı kaybı

Kepçe Kulaklılık Düzelir Mi?

Kepçe kulaklılık yeni doğan döneminde kalıplama tekniği ile düzeltilebilir. Anormal açılan kulak açısı sevimli göründüğü için gözden kaçabilir. Ancak bu açı zamanla genişleyebileceği için mutlaka ölçüm yapılmalı ve takip edilmelidir.

Kulak açıklığı ölçümü için; kafa kemiği ve kulak kepçesi arasındaki aralık ölçülür. Bir cetvel kullanarak kulak kepçesinin uzak kısmının arkasına yerleştirilir. Ardından kulak kepçesiyle arasındaki mesafe ölçülür. Bu uygulama ile tedavi edilebilir zaman doğumdan sonraki ilk aydır.

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak

 

 • Normal açıklık; 5 mm civarında.
 • Sınırda açıklık; 7 ila 10 mm arasında.
 • Anormal açıklık; 10 mm üzerinde ki açıklıktır.

Yelken kulak durumu için anne ve babanın durumu incelenmeli, herhangi bir işlem yaptırıp yaptırmadıkları öğrenilmelidir.

Kepçe kulakta kalıplama işlemi erken dönemde, uzun süre boyunca kararlılıkla uygulanmalıdır.

Kulak boşluğunda tam orta yer alan dirençli kıkırdağın kalıplama kullanılarak bastırılması çok büyük bir öneme sahiptir. Tedavi uygulamasında haftalarca bantlama uygulaması gerekebilmektedir.

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak

 

Katlanmış Kulak Şekil Bozukluğu Nedir?

Helikal kenarın ya da kulağın üst bölümünün üçte birinin katlanması sebebiyle meydana gelen kulak deformitesi durumudur.

Kulağı dik biçimde kafaya uygun olacak açıda ve mesafede tutan, kulak halkasında bir üçgen meydana getiren, iç halka ile dış halkaya uzanan bu kıkırdak oluk meydana gelmemiş veya tamamlanmamış olabilir.

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi Yenidoğan Döneminde Kalıplama Yöntemi

İlk haftalarda ortaya çıkan üç boyutlu düzeltme imkânı sunan kalıplama tekniği Earwell ile bozukluk tam ve kalıcı şekilde düzelir.

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak
​​​​​​

 

Kulak Memesinin Şekil Bozuklukları Nelerdir?

Genelde 3 temel yapısal sorunla ilişkilidir.

 1. Antitragus, kıkırdak bölgenin kulaktaki çukura eğilmesidir.
 2. Kulak çukurunun normalde göre arka duvarının daha derin olmasıdır.
 3. Kulak kafa açısının normalden fazla olmasıdır

Tüm durumlar kıkırdak kökenli olup EARWELL kalıplama tekniği ile kulak tamamen düzeltilebilir.

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak
​​​​

 

Kulak şekil bozukluğu tedavisini gerçekleştirdiğimiz minik hastalarımızın öncesi sonrası görsellerini incelemek için tıklayınız.

image
​​​​

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tedavi-ettiklerimiz
Tedavi Ettiklerimiz

Tedavi ettiğimiz minik hastalarımız...…

Devamını Oku
yenidogan bebeklerde kulak sekil bozuklugu
Yenidoğan Bebeklerde Kulak Şekil Bozukluğu

Yenidoğan bebeklerde kulak şekil bozukluğu oluşumuna rastlamak oldukça yaygındır. %30…

Devamını Oku
earwell kulak aparati
Earwell Kulak Aparatı

Son yıllarda kulak şekil bozukluğu tedavisinde çığır açan bir yöntem olan EarWell, ku…

Devamını Oku
Randevu Al