Bebeklerde Geceleri Sık Uyanmak

Bebeğiniz yaşamın ilk günleri de günde 18-20 saate varan sürelerde uyuyacaktır. Şayet İnfantil Kolik dediğimiz gaz sancısı ya da ekstra uyarıcı faktörler yoksa. Büyüdükçe bu süre kısalır. Giderek gündüz uykuları azalırken gece uykuları ise düzene girmeye başlar.

Bebeklerde Geceleri Sık Uyanmak

 

Her bebekte farklılık göstermekle birlikte 6.ay sonrası gündüz 2 kere ve toplamda 2-4 saat uyumaya başlar. Kabaca 8-10. ay sonrası bazen de 6.ay sonrası özellikle anne sütü ile beslenen bebekler gecede neredeyse saat başına varan sıklıklarda uyanmaya başlarlar.

Kısa süreli bir iki kez emip tekrar uykuya geçerler ve bu durum anne için inanılmaz zorlayıcı zor bir sürecin başlangıcıdır. Annenin en büyük kaygısı "Sütüm yetmiyor mu? Ya da bebeğim aç mı kalıyor?" duygusudur.

Bebekte terk edilme kaygısı başlamıştır. Aslında sık uyanması sizin bebeğinizle ne kadar iyi, güvenli bir bağ geliştirdiğinizin göstergesidir. Bu dönem 15-18. aya kadar sürecektir. Lütfen bu dönemde doymadığı kaygısıyla ekstra gece beslenmesi yapmayın. Anne sütü alıyorsa sadece bu şekilde devam edin.

Mama alıyorsa da gece uykusu öncesinde beslediğinizin üzerine takviye yapmayın. Bu konudaki etkin gösterge aylık Çocuk Hekimi ziyaretlerinizdeki yeterli kilo alımının ve nörolojik gelişiminin olduğunun saptanmasıdır. Bebeğiniz 1 yaşını dolduruncaya kadar aylık Çocuk Hekimi ziyaretlerinize özen gösterin.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bebekler-neden-ikinir
Bebekler Neden Ikınır?

Bebek ıkınması özellikle yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülen bir durumdur…

Devamını Oku
bebeklerde-demir-tedavisi
Bebeklerde Demir Tedavisi

Sevgili anne ve babalar bildiğiniz gibi Sağlık Bakanlığı bebeğiniz 4.5 aylık olduğund…

Devamını Oku
bebekler-neden-sicrar
Bebekler Neden Sıçrar?

Bebekler ilk yaşını doldurana kadar uykuda sıçrama refleksi sıklıkla görülebilir. Bu …

Devamını Oku
Randevu Al