Aşılar Çocuğuma Zarar Verir mi?

Büyüklerimiz hatırlar onların ilkokul yaşları döneminde hemen her sınıfta ayağı aksayan, topallayan bir çocuk vardı. O çocuklarımızın küçük bir istisnası hariç çoğunluğu Çocuk Felci (Polio) geçirmiş çocuklarımızdı ve ne yazık ki ömürlerinin kalanını engelli olarak geçirmek zorunda kaldılar.

O kadar yaygındı ki şimdi tamamen eradike edildi. Yani artık bu enfeksiyonu hiç görmüyoruz. Engelli yaşamayla sonuçlanabilen bu enfeksiyonu biz Aşılama ile yendik. Bu aşı Sağlık Bakanlığı rutin Aşı Takviminde ve yaptırılması zorunlu aşılardandır.

Bir başka örnek Çiçek Hastalığı yüzde vücutta derin yara izleri bazen de ölümle sonuçlanan bu hastalığı aşı programı sayesinde tüm dünyada eradike ettik ya da Kızamık. Uzun yıllardır ülkemizde görmediğimiz bu enfeksiyonu savaş nedeniyle aşı hakkından mahrum kalan Mülteci Çocuklarımızın zorunlu göçü sonrası tekrar görmeye başladık.

5’li karma aşı bir başka örnek. Bu aşıda Rutin Aşı takvimimizde ücretsiz olarak yapılıyor. Bu grupta HİB ve Pnömokok aşıları var. Bu iki bakteri Otit dediğimiz kulak enfeksiyonu ya da tonsillit dediğimiz boğaz enfeksiyonu veya Pnömoni dediğimiz Zatüre etmeni.

Olsun hastalanırsa antibiyotik alır düzelir diyebilirsiniz. Ama bu bakteriler aynı zamanda Menenjit etmeni yani beyin zarlarının iltihabına yol açan bakterilerdir. Yüksek ateş havale ile giden ve sakatlık, zeka geriliği ya da ölümle sonuçlanabilen bir tablo ne yazık ki.

Aşı

 

Aşılar Otizm Yapar mı?

Bu konuda uluslararası bir dergide 12 vakalık bir çalışma yayımlandı. Bu çalışmanın sonuçlarıyla çoğunuzun aklı karıştı. Aşılarda civa var ve bu sebeple Otizm yapıyor. Otistik çocuk sayısı arttı diye aranızda bir bilgi hızlıca yayıldı. Oysaki Otistik çocuk sayısı artmadı.

Yeni gelişmeler ışığında bu çocuklar artık daha erken ve vaka atlanmadan tanı alıyorlar. Yani hep varlardı ancak son yıllarda tanı koyulma sıklığı arttı. Tanı ve tedavi yolları değişti, gelişti. Nitekim bu dergide yayınlanan makalenin savunduğu tez bilimsel verilerle çürütüldü. Hatta çalışma için ailelerin para verdiği ortaya çıktı ve makale dergiden kaldırıldı.

Bilmenizi istediğim bir başka nokta Aşı Reddi bir Halk Sağlığı sorunudur. Ülkemizde olduğu gibi toplumun çoğunluğu aşılanıyorsa aşılanmayan azınlık grup hastalığı çok ama çok daha ağır geçirir. Çocuğunuzun sağlığını, sağlıklı sürdürebileceği bir geleceği elinizdeki yetersiz kulaktan duyma bilimsellikten uzak donelerle şekillendirirken bir daha düşünmelisiniz. Çünkü bu onun kararı değil.

Benim sizlere önerim hem Sağlık Bakanlığı aşılarını hem de özel aşıları yaptırmanızdır. Kliniğimde Sağlık Bakanlığı Rutin Aşıları dışındaki tüm özel aşılar bulunuyor ve uyguluyorum.

Aşı
​​​​​

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

menenjit-asisi
Menenjit Aşısı

Her yaşta karşılaşılma riski bulunan ancak iki yaşının altındaki çocuklarda çok ciddi…

Devamını Oku
menenjit-asilari
Menenjit Aşıları

Menenjit, beyin ve omurilik zarlarının iltahaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalık ol…

Devamını Oku
asi-takvimi
Aşı Takvimi

Sağlık Bakanlığı Ulusal Aşı Takvimini değiştirmiş olup tüm özel ve kamu kuruluşlarını…

Devamını Oku
Randevu Al