Bebeklerde D Vitamini Kullanımı

D vitamini bağışıklık sisteminden tutunda alerjik hastalıklar ya da tekrarlayan bronşiolitler hatta malignite dediğimiz çeşitli kanserlerde bile eksikliği ile ilgili ilişkiler bulunmuş olan yeni bir etmendir. Araştırılmaya da devam ediliyor.

Gıdalarda var mı? Ya da düzenli güneş almak yeterli mi? Sorularını sık alıyorum. Gıdalarda var. Örneğin 1 adet yumurtada 40 IU D vitamini var. Günlük ihtiyaç 400 IU. Yani günde 10 adet yumurta yemeli, üstelik bu da yeterli değil çünkü gıdalarla ile alsa bile bebeğiniz aktive olması için güneş ışığı gereklidir. Aktif hali sadece güneş ışığı etkisiyle deriden sentezleniyor. O da pencere camı arkasından olan güneş ile işe yaramıyor.

Bebeklerde D Vitamini Kullanımı

 

Direkt güneş ve öğle saatlerinde, yüzü kadar bir alanın en az 30 dk güneş alması gerekiyor. 3 günlük bir bebeği böyle bir güneş ışığına maruz bırakamazsınız. Cilt yanığına neden olabilir henüz bu kadar taze bir ciltte. Dolayısıyla anne sütünde eksik kalan (Aktive olması için güneş ışığı gerektiğinden) tek vitamin olan D Vitamini bebeğiniz dışarıdan takviye almak zorundadır.

Daha sonra da D vitamininden zengin ek gıdaları anne ve babalara anlatıyor bilgilendiriyorum. Bebeğimiz 12 aylık ve 18 aylık olduğunda da kandan D vitamini kontrolünü kan tetkiki ile sağlıyor çoğunlukla da 24.ayı dolana kadar D Vitamini replasmanına devam ediyorum. Kemik, diş gelişimi, bağışıklık sistemi ve alerjik hastalıkların önlenmesi dahil bir çok alanda etmen olan D vitamini düzeyi devamlı kontrol altında kalıyor.

Kliniğimde takipli hastalarımın 6 aylık periyotlarla Serum D Vitamini düzeylerine bakıyor, sonuçlarına göre doz ayarlamasını yaparak en az 18 ay sonuna kadar D Vitamini replasmanına devam ediyorum.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bebeklerde-pudra-kullanmak
Bebeklerde Pudra Kullanmak

Bebeklerde pudra kullanmak zararlı mı? Bir diğer adı talk pudrası olan bebek pud…

Devamını Oku
bebek-emzirme
Bebek Emzirme

Bebek emzirme, sadece bebek ile anneye değil, aynı zamanda topluma da bulunduğu katkı…

Devamını Oku
bebekler-neden-sinirlenir
Bebekler Neden Sinirlenir?

Özellikle ilk defa anne baba olan ebeveynler öfkelenen, ağlayan bebeklerinin neden si…

Devamını Oku
Randevu Al