Yeni Doğan Bebekler Neye Güler?

Aileye yeni bir üyenin katılması oldukça heyecan verici bir süreçtir. Dünyaya henüz gelen bebeğinizle zaman geçirirken gülümsediğini fark edebilirsiniz.

Ebeveynler için hoş bir sürpriz olan bu gelişme yenidoğan bebekler neden güler gibi soruların akla gelmesine de sebep oluyor. Yenidoğan bebeklerde gülme refleksif gülme olarak adlandırdığımız bir gülme çeşididir.

Refleksif Gülme Nedir? Refleksif Gülme ve Sosyal Gülme Farkı

İnsan vücudunda istem dışı verilen tepkilere refleks adı verilir. Örneğin; yakalama ve tutma gibi eylemler refleksif olarak gerçekleşir. Yenidoğan bebekler de çocuklar ve yetişkinler gibi refleksif tepki verme yeteneğine sahiptir.

Bebeklerde görülen emme davranışı, şaşırma ve kavrama gibi olaylar bu şekilde meydana gelir. Bebeğin yaşadığı istem dışı durumlara yeni doğan bebekler neden güler sorusunun cevabı olan refleksif gülmeyi de ekleyebiliriz.

Yenidoğan bebeklerde gülme genellikle aktif uyku, yani REM uykusu sırasında gerçekleşir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi istemsiz olarak gülen bebek neye güldüğünün farkında değildir. Uykusunda gaz sıkışması veya kabızlık sorunu yaşayan bebek sonunda gazını çıkardığında ya da dışkıladığında rahatladığı için istemsizce gülümseyebilir. Bebek uyanıkken de refleks olarak gülümsediğini fark edebilirsiniz.

Bebeklerde sosyal gülme evresi genellikle 2 ve 3. aylarda ortaya çıkar. Bu aşamayı geçen bebeğiniz etrafında olan biteni anlamaya ve komik bulduğu olaylara isteyerek gülme yeteneğini geliştirebilir. Örneğin; bebeğinizi komik seslerle veya abartılı taklitlerle güldürebilirsiniz. 3 aylık bebekler sizin de güldüğünüzü fark eder ve size güldüğünde karşılık vermenizi ister

Yenidoğan Bebeklerde Gıdıklanma

Yenidoğan bebekler neden güler sorusunun bir diğer cevabı da gıdıklanmadır. Bebekler yaşamlarının ilk birkaç ayını geride bıraktığında gıdıklandıkları için gülmeye başlayabilirler.

Gıdıklanma sonucu görülen güme ve kahkaha atma bebeğin keyif aldığının değil, savunmaya geçtiğinin ve rahatsız olduğunun belirtisidir. Bu nedenle bebekleri gıdıklayarak güldürmeye çalışmak doğru değildir.

Sonuç olarak yenidoğan bebeklerde gülme bebeğin doğal gelişim aşamalarından birisi olarak görülmelidir. Bebeğiniz 2 - 3 aylık olana kadar sosyal gülme yeteneğini kazanmasa da bebeklerde gülme refleksini insan olmanın getirdiği bir davranış olarak açıklayabiliriz. Bebekler gülme davranışını anne karnında geliştirir ve doğduktan saatler sonra refleksif olarak gülmeye başlayabilir.

Yenidoğan bebekler neden güler sorusunu insanların sosyal varlıklar olması ve doğuştan bağ kurmasına yardımcı olacak mekanizmalarla, reflekslerle doğması şeklinde cevaplayabiliriz. Hayatta kalmak için gereken emme ve kavrama gibi refleksler gibi bebeğin iletişim kurması için gerekli olan ağlama ve gülme davranışları da doğuştan gelir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bebeklerde-goz-capaklanmasi
Bebeklerde Göz Çapaklanması

Bebeklerde oldukça sık görülen bir durumdur. Bebeklerin gözyaşı kanalları tıkanması s…

Devamını Oku
yenidogan-bebek-neden-emmiyor
Yenidoğan Bebek Neden Emmiyor?

Emme refleksi, bebek henüz anne karnındayken (gebeliğin 32-36. haftalarında) gelişir.…

Devamını Oku
yenidogan-bebek-bakimi
Yenidoğan Bebek Bakımı

Yenidoğan bebek bakımında, özellikle ilk defa ebeveyn olmuş bireylerin aklında tek bi…

Devamını Oku
Randevu Al