Yenidoğan Bebekler Neden Ağlar?

Yenidoğan bebekler de ağlama sebebinin en büyük nedeni karnının aç olmasıdır. Bu durumu da bebekler ağlayarak ebeveynlerine bildirirler.

Bebeklerin ilk aylarda mide yapısı oldukça küçüktür. Bu yüzden sindirimlerini oldukça hızlı gerçekleştirirler. Doğal olarak bu durum da onlar için çok çabuk acıkma sağlar. Yeni doğan bebeklerin iki saat ara ile beslenmesinin sebebi de budur. 

Uyku

Yeni doğan bebekler uykusu geldiği zaman nasıl uykuya dalacağını henüz bilmemektedir ve kendisi uykuya dalmakta oldukça zorlanır. Sözel olarak uykusunun geldiğini dile getiremeyen bebekler ise ağlamaya başlar.

Bir bebeği sakinleştirmek ve ağlamasını gidermek için onun çok kolay bir şekilde uykuya dalmasını sağlamanız olacaktır. Huzurlu ve kesintisiz bir uyku bebeğinizin gelişi için oldukça önemlidir.

Kirlenmiş Bebek Bezi

Bebeğiniz hem uykusunu almış hem de karnı tok ve hala ağlamaya devam ediyorsa altını kontrol etmelisiniz.  Bebeklerin tuvalet eğitimi gelişmediği için tuvalet gereksinimini beze yapmak zorunda kalırlar. Bebekler altları kirlendiği zaman hassas tenleri tahriş olmaya başlar. Tenlerinde ki ıslaklık ve pişik onlar için oldukça can sıkıcı bir durum haline gelir.

Kirli bezden kurtulmak ve altında ki ıslaklığın kaybolmasını ister. Elbette yine bu sorunu ağlayarak size ifade etmeye çalışır. Unutulmaması gereken ise bebekler özellikle ilk aylarda çok sık beslenip, altını çok sık kirletir. Bebeklerin huzursuz olduğu anlarda beslenmesi oldukça zordur bu sebeple beslemeden önce ve sonra altının değiştirilmesine ihtiyaç duyabilir. 

Gaz Sancısı

Bebeğiniz ağlıyorken her zamankinden daha huzursuz ve bacaklarını karnına doğru çekiyorsa gaz sancısı var demektir. Kolik olarak adlandırılan bu gaz sancısı bebeklerin çok fazla canını yakar.

Gaz nedenleri bebeğin beslenirken hava yutmasıyla ya da sizin beslenmenize bağlı anne sütünden bebeğe geçmektedir.  Eğer bir bebek ağlama krizlerine giriyorsa gaza bağlı krizler olabilir. 

Kaka Yapamama

Bebekler bu sorunu oldukça sık yaşar. Kakasını yapamayan bir bebek şişlik hisseder. Bu şişlik bebeğe oldukça fazla ağrı verir.  Bu durumda bebeğinizin bacaklarını hafifçe kırarak ileri-geri eksersizi yapabilirsiniz.

Bunun haricinde karnına dairesel hareketlerle masaj yapabilir sindirimine destek sağlayabilirsiniz. Kaka yapmama sorunu oldukça ciddi sorunlar arasında yer alır. Çok geç kalmadan bir hekime başvurmak gerekmektedir. 

Kucağa Gelme İsteği

Bebekler doğduktan sonra da anne karnında ki hallerini ister. Bir yere sıkışmış ve anne sıcaklığını ayrıca kalp atışını her daim hissetmek ister. Birçok kişi bebeği kucağa alıştırmaktan oldukça korkar ve bebeğin kucağa alışmasını iddia eder. Bu savunma oldukça yanlıştır.

Bir bebeğin kucakta olmayı istemesi oldukça doğaldır. Bebeğinizi kucağınıza almanız onu güvende hissettirir. Bir bebeğin kişisel gelişimi için kendini güvende hissetmesi oldukça önemlidir. Bebeğinizi kucağınıza almaktan korkmayın.

Ortam Sıcaklığı

Yeni doğan bebekler her ne kadar sıkıca sarmalanmaktan hoşlansa da bazen ortam olduğundan fazla sıcak olabilir. Bu sıcak ise onları fazlasıyla bunaltabilir. Uzmanlara göre bu durumda anne-bebek ilişkisi birbirine oldukça yakın bir olaydır.

Eğer bir anne ortamın sıcaklığından huzursuz oluyorsa, bebeği de aynı duyguları yaşamaktadır. Yani bir bebeğin sıcaklığını annesi ayarlayabilmektedir.

Dış Faktörler

Bebekler dış dünyaya uyum sağlamakta oldukça zorlanırlar. Fazla ışık, gürültülü ortam, karanlık, kucaktan kucağa dolaşmak, hiç görmediği yeni yüzlerle tanışmak daha sayamayacağımız bir sürü dış etken görülmektedir. Bu durum onların hiç hoşuna gitmez ve çareyi ağlamakla bulurlar.

Diş Çıkarma

Bebekler de ağlama sorunu diş çıkarmaya başladıklarında da görülmeye başlar. Bebeğin diş etlerinde şişlik ve ya beyazlık meydana gelmiş ise bebek diş çıkarıyor demektir.

Diş etlerini rahatlatacak dişlikler kullanmak ve dondurulmuş kalın sebzeler kullanarak bebeğin acısını hafifletebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

izmir-cocuk-doktoru
İzmir Çocuk Doktoru

İzmir çocuk doktoru olarak kliniğimde bebeğinizin büyüme gelişmesi, psikososyal ve nö…

Devamını Oku
yenidogan-bebek-bakimi
Yenidoğan Bebek Bakımı

Yenidoğan bebek bakımında, özellikle ilk defa ebeveyn olmuş bireylerin aklında tek bi…

Devamını Oku
yenidogan-bebek-neden-emmiyor
Yenidoğan Bebek Neden Emmiyor?

Emme refleksi, bebek henüz anne karnındayken (gebeliğin 32-36. haftalarında) gelişir.…

Devamını Oku
Randevu Al