Bebek Emdiği Halde Neden Doymaz?

Bebek emdiği hâlde neden doymaz, sorusuna cevap verebilmek için öncelikle sorunun geneli kapsayıp kapsamadığına bakılması faydalı olacaktır.

Daha açık bir ifadeyle denilebilir ki ekseriyetle pek çok annenin sütü, -anneyi yanıltacak durumlar ortaya çıksa da- bebeği için yeterlidir, emdiğinin karşılığını alamayan bebeklerle nadiren karşılaşılır (%5). 

Bebeğin Doymadığını Düşündüren Durumlar

İçeriği nedeniyle bebeğe sayısız fayda sağlayan anne sütü, ilk 6 ay süresince bebeğin layıkıyla beslenmesi için tek başına yeterlidir.

Bununla birlikte anneler, emdikleri hâlde bebeklerinin doymadığı fikrine kapılarak zamanı gelmeden anne sütünün yanında veyahut anne sürünü keserek ek gıdaya geçmektedir

Bir annede, emdiği hâlde (ve gelişmesine karşın) bebeğinin doymadığı düşüncesinin oluşmasının kimi tipik nedenleri vardır. Bunlar arasından öne çıkanlar;

  • bebeğin emme isteğini sıklıkla tekrarlaması,
  • emme süresini ya kısa ya uzun tutması,
  • parmağını emmesi veyahut ağlamasıdır.

Ayrıca anne, büyük ya da dolgun olmaması sebebiyle veya aletle memesini sağdığında süt gelmemesi gibi durumlarla karşılaştığında da bebeğini emzirmesinin yetmediğini düşünmeye başlayabilir.

Bebeğin emdiği hâlde doymadığı düşüncesine yol açan tüm bu yanılsamaları yıkacak olan gösterge, bebeğin gelişiminin beklendiği gibi olmasıdır.

Sütün Yetmemesi Durumu

Bebek emdiği hâlde doymadığı düşünüldüğünde sütün yetersiz olması ilk akla gelendir ancak bu düşüncenin desteklenmesi için ayrıca bakılması gereken kimi unsurlar vardır. Bunlar, emzirme tekniğinde bir yanlışlık olup olmadığı, bebeğin gelişmesine engel altta yatan herhangi bir hastalık bulunup bulunmadığı ve annenin kendi ruh ve beden sağlığının olup olmadığıdır.

Bu unsurlar ekarte edildiğinde sütün yetmediği kanaatine varılması için bebeğin kilo almıyor/gelişim göstermiyor ve idrarını normalden az, konsantre şeklinde yapıyor olması gerekir. Tartı alımının yetersiz olduğuna kanaat getirilmesi için de bebeğin aylık olarak 500 gramdan az kilo alması gerekir. Söz konusu yenidoğansa aradan geçen iki hafta sonunda bebeğin doğum tartısından az tartılması da göstergedir.

İdrarını beklenenden daha az yapıyor olması, demek de bebeğin gün boyu 6’dan daha az kez idrar yapması anlamını taşır. İdrarın kokusu keskin, rengi de sarı ise konsantre olduğuna işaret eder. Yenidoğanlarda ayrıca sütün yetmediğini gösterir işaret, bebeğin 5 günlük olduğu hâlde hala mekonyum çıkarmasıdır. 

Bebeğin sık aralıklarla ağlaması, emmesine karşın rahatlamaması, emmeye direnmesi, memeyi olağandan uzun süre emmesi gibi durumlar, sütün yetmediğine işaret edebilmekle birlikte çoğunlukla yanıltıcı da olabilmektedir. 

Bebek Emzirildiği Halde Açsa

Anne sütünün yetersizliği tespit edilememesine karşın bebek emse de tokluk hissi duymayabilir. Bebeğin beslenmesine karşın hala aç olduğunu gösterir belirtiler varsa dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.

Annelerin dikkat etmesi gereken, bebeklerinin doyması için sütlerinin son, yani yağlı bölümünü içmiş olmaları gerektiğidir. Yağ açısından zengin olan ve bebeğe doyma hissi sağlayan bu bölüm, meme boşalmazdan hemen önce, emzirmenin sonuna doğru gelen kısımdır ki bu kısma ulaşmak için bebeğin 20-30 dk emmesi gerekir. 

Emzirme rutininde de dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlardan ilki, bebeğin memenin ucunu, çevresindeki koyu renkli bölümle (areola) birlikte ağzına almasıdır. Emzirme tekniğinde bir yanlışlık olması durumunda süt yavaş gelecek, bebek etkili bir şekilde süt alamadığından doymayacaktır.

İkincisi, bebeğin bir önceki beslenmede emmediği memeden emzirilmesine dikkat edilmesidir. Şayet önceki beslenmede bebek bir memeyi boşaltıp diğer memeye geçtiyse ve ikinci memeyi tamamen boşaltmadıysa sonraki emzirmede bebeğe bu yarım bıraktığı meme verilmelidir

Bebeğin yeterli süt alması için her istediğinde emzirilmesi, emzirmeye geç başlanmaması, gece emzirmelerinin aksatılmaması, emzirme süresinin kısa tutulmaması gerekir. Ayrıca, bebek emdiği halde doymadığı düşünülerek bu düşünceyi destekleyen bir uzman görüşü olmadan ek besinlere geçilmemeli ve bebek, memeye uygun bir şekilde yerleştirilmelidir.

Bebeğin Doyduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebek emdiği hâlde doymadığını düşündüren etmenler, anıldığı gibi yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle annelerin, bebeklerinin emdikten sonra tok olduklarını anlayabilecekleri iki somut göstergeye bakarak bu yanılsamaları göz ardı etmeleri mümkündür: 

  • Bebekler ekseriyetle açlık hisleri tatmin edildiğinde memeyi emmeyi bırakır. Bırakmayan bazı bebekler de uykuya dalana kadar araklıklarla emmeye devam eder.
  • Bebeklerin vücudunun emmeye başladıklarındaki gergin hali, karınlarının doymaya başlamasıyla rahatlamaya başlar.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bebegim-neden-kusuyor
Bebeğim Neden Kusuyor?

Bebeğim neden kusuyor sorusu özellikle ilk aylarda çok fazla sorulur. İlk zamanl…

Devamını Oku
bebek-ve-cocuklarda-ishal
Bebek ve Çocuklarda İshal

Günlük dışkılama sayısının normal bağırsak alışkanlığına göre sayıca daha fazla …

Devamını Oku
bebeklerde-kaka-turleri
Bebeklerde Kaka Türleri

Yeni doğan bebekler günde ortalama 6 kez bezlenme ihtiyacı duyar ve bu durum bebeğini…

Devamını Oku
Randevu Al