Bebeklerde Kaka Türleri

Yeni doğan bebekler günde ortalama 6 kez bezlenme ihtiyacı duyar ve bu durum bebeğinizin bağırsak hareketlerini izlemeniz için oldukça faydalıdır. Bebeklerin bağırsak hareketlerinin iyi veya kötü olduğuna işaret eden geniş bir renk yelpazesi vardır.

Bu renklere göre bebeklerin sağlığı hakkında fikir sahibi olunabilir. Bebeklerde diyet değişikliği özellikle yaşamlarının ilk yıllarında çeşitli kaka renkleri ile kendini belli eder. Bu noktada, yetişkin kakası için geçerli olan faktörlerin bebeklerde geçerli olmadığını anlamak önemlidir. Renk dışında dışkının dokusu da buna dahildir. 

Bebeklerde kaka rengi ve dokusu üzerinde; yaş, anne sütü, formül mama ve katı yiyecekler tüketilmesi gibi faktörler etki sahibidir. Örneğin; formül mama tüketen bebekler ile sadece anne sütü içen bebek dışkıları arasında bir fark olacaktır. Hangi durumlarda endişelenmeniz gerektiğini anlamanız için beslenme sonucunda hangi kaka türleri ile karşılaşacağınızı bilmeniz önemlidir. 

Bebekler Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Yeni doğan bağırsak hareketliliği, bebeklerin genel sağlıkları hakkında bazı bilgiler verebilir. 6 haftaya kadar olan bebeklerde çoğunlukla günde 2 ila 5 arasında dışkı görülür. Bu durum bazı bebeklerde ise her yemekten sonradır.

6. haftadan 3 aya kadar olan bebeklerde ise dışkılama süresi azalış göstermektedir. İlk aylarda 5’e kadar görülebilen dışkılama bu süreçte günde bir veya iki keze kadar düşüş gösterir. Bebeklerde dışkılama sıklığı bebeğin ideal kilosu ve sağlığı korunduğu sürece bir hastalık belirtisi değildir.

600 yeni doğanda dışkı sıklığını analiz eden bir çalışmada; anne sütüyle beslenen bebeklerin yaşamlarının ilk haftalarında günde ortalama 3.65 kez kaka yaptığı; 3 ayda ise bu sıklığın 1.88 oranına indiği gösterilmiştir. Ayrıca, formül mama ile beslenen bebeklerde gelişimlerinin her aşaması boyunca biraz daha az kaka yaptığı gözlemlenmiştir.

Çalışmadan da anlaşılacağı gibi bebeklerde dışkılama sıklığı beslenme ve yaş gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

Bebeklerde Sümüksü Ve Mukuslu Kaka

Bebekler henüz diş çıkarma döneminde iken salyalarını yuttuğunda dışkılarında mukus benzeri veya bir doku meydana gelebilir. Diş çıkarma dönemi haricinde bu doku görülüyor ise, bir enfeksiyondan kaynaklı da gelişmiş olabilir. 

Ayrıca, yeni doğanlarda mekonyum sebebiyle bahsedilen mukuslu ve sümüksü kaka görülmesi muhtemeldir. Buna bağlı olarak bebeklerde sümüksü ve mukuslu kaka kalıcı görünüyorsa çocuk doktoru ile iletişime geçilmesi güvenli olacaktır. 

Bebeklerde Kaka Renkleri

Bebeklerde kaka rengi ve dokusu üzerinde bilgi sahibi olmak için şu tablodan yardım alabilirsiniz:

Siyah Yeni doğan bebeklerin ilk 2-4 gününde anne sütü veya formül mama tüketmek farketmeksizin görülebilir. Ancak, yaşamın ileri zamanlarında siyah kaka ile karşılaşmak bir sorun teşkil ediyor olabilir.
Yeşil Sebze ile beslenen veya demir takviyesi alan bebeklerde koyu yeşil kaka görülebilir. 
Yeşilimsi bronz Bebeklerde yeşilimsi kaka veya yeşilimsi bronz kaka, formül mama ile beslenme sonucunda gelişmektedir. 
Turuncu Anne sütü ve formül mama ile beslenen her bebekte görülebilir. Genellikle normal bir durumdur. 
Sarı Bebeklerde parlak sarı kaka anne sütü ile beslenen bebeklerde görülebilir. Bu durum normal sarı tonu için de geçelidir. Ancak, aşırı akıcıysa ishal yönünden değerlendirilmelidir. 
Kırmızı  Bebeklerde kırmızı kaka bebeğinizin son zamanlarda kırmızı renk besinler tüketmesinden kaynaklanabilir. Bu kırmızı beslenme geçtiğinde dışkı da normale dönmelidir. Aksi taktirde doktor ile iletişime geçilmelidir. Kırmızı kaka, süt alerjileri veya anal fissür kaynaklı meydana geliyor olabilir. Bebeklerde kakada kan görülmesi durumunda ise bağırsak enfeksiyonundan şüphe edilebilir.
Beyaz Bebeklerde beyaz kaka beslenme kaynaklı gelişmiş olabilir veya bebeğinizin karaciğeri besinleri düzgün bir şekilde sindirmesine yardımcı olan safrayı üretmiyor olabilir. Her iki ihtimale karşı mutlaka çocuk doktoru ile iletişime geçilmelidir. 
Gri 

Bebeklerde gri kaka beslenme kaynaklı olabilir ve çocuk doktoru ile iletişime geçilmesi gereken bir dışkı türüdür. Beyaz kaka gibi sindirim ve safra sorunu kaynaklı gelişebilir.

Bebeklerde Siyah Kaka

Mekonyum, bebeğin anne karnında yaptığı dışkıdır ve bu sıvı; safra ve bağırsak bezlerinden salgılanan bir karışım olarak bilinir. Yeni doğan bebeklerde mekonyum sıvısının yutulmasından ötürü yeşilimsi, siyah katran benzeri bir dışkı ile karşılaşılabilir. 

Bebeklerde siyah kaka yeni doğan bebeklerin ilk 2-4 gününde normaldir ve ilerleyen zamanlarda anne sütüyle birlikte renk değiştirmeye başlayacaktır. 

Bebeklerde Yeşil Kaka

Bebeklerde parlak yeşil kaka, memeden veya biberondan hızlı bir şekilde süt içildiği zamanlarda görülebilir. Hızlı tüketilen besinlerde parlak yeşil safra parçalanacak zaman bulamaz ve bebeğinizin sindirim sisteminde hareket edebilir. Sindirilmemiş besinlerden ziyade demir açısından zengin gıdalar da bebeğinizin kakasını koyu yeşil yapabilir. 

Bunların yanı sıra ishal, kendini yeşil bebek kakası olarak da gösteriyor olabilir. Antibiyotik kullanımı ve parazit gibi durumlardan kaynaklı ishal olan bebekler sıvı kaybı riskine sahiptir ve bu tablo derhal kontrol altına alınmalıdır. 

2 Aylık Bebeğin Kaka Rengi

Anne sütü ile beslenen bebeklerde kaka rengi hardal sarısı renkte ve hafif pütürlüdür. Keskin bir kokusu yoktur. Formül mama ile beslenen bebeklerde ise bu renk sarı - kahve arasında daha koyu renk olabilir. Ayrıca kıvamı da anne sütü ile beslenen bebeklere nazaran daha koyudur

Bebeklerde bez açıldıktan sonra kaka oksijenle temas ederek renk değiştirebilir. Bu konuda ilk rengi baz almanız önemlidir. Anne sütü ile beslenen bebekler mama ile beslenen bebeklere nazaran daha az sıklıkta kaka yaparlar. Her bebeğin beslenmesi ve dışkılama sıklığı diğer bir bebekten farklı olabilir. Bu konuda bebeğinizi diğerleriyle karşılaştırmak doğru değildir. Bu durum bebeklerde kaka rengi için de geçerlidir. 

1 Yaş Bebeklerde Kaka Rengi

1 yaş, bebekler için beslenme alışkanlıklarının kazanıldığı ve artık hemen hemen her besini tüketebildiği dönemdir. Bu dönemde bebekler ev yemeklerine ve aile sofralarına da yavaş bir şekilde alıştırılmalıdır. Bunlara bağlı olarak bebeklerinizin tükettiği besinler dışkı rengi üzerinde etki sahibi olabilir.

Sadece anne sütü veya formül mama dışında beslenen bebeklerde normal dışkı rengi olarak kahverengi kabul edilebilir. Bu dışkının çok sulu veya mukuslu kıvam alması, beyaz siyah ve gri gibi renkler ile kendini göstermesi durumunda dışkı mutlaka değerlendirilmelidir. 

2 Yaş Bebeklerde Kaka Rengi

2 yaş bebeklerde kaka rengi bebeğinizin genel sağlık durumu hakkında bilgi verebilir. Bebek kakalarında sarı, yeşil ve kahverengi gibi renk değişiklikleri oldukça normaldir. Bu konuda esas dikkat edilmesi gereken nokta dışkının kıvamı ve dokusudur

Diyet değişikliğine ve anne sütü tüketimine bağlı olarak kaka rengi değişiklik gösterse de; siyah, kırmızı, beyaz, kestane rengi ve parlak sarı gibi renkler ile karşılaşırsanız tıbbi bir yardım almanız gerekebilir. Yeni doğan bebeklerde siyah ve hardal sarısı gibi süt tüketimine bağlı renkler doğal olsa da ilerleyen evrelerde sorun teşkil edebilir. 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bebek-emzirme
Bebek Emzirme

Bebek emzirme, sadece bebek ile anneye değil, aynı zamanda topluma da bulunduğu katkı…

Devamını Oku
bebek-ve-cocuklarda-ishal
Bebek ve Çocuklarda İshal

Günlük dışkılama sayısının normal bağırsak alışkanlığına göre sayıca daha fazla …

Devamını Oku
bebekler-neden-emeklemez
Bebekler Neden Emeklemez?

Bebeklerin emeklememesi belirli bir yaş aralığına geldiklerinde başlar. Genellik…

Devamını Oku
Randevu Al