Bebeklerde İştahsızlık

Sağlıklı beslenmenin bebeklikten itibaren gelişimsel anlamda önemi oldukça fazladır. Çocukluk ya da yetişkinlik dönemi için de geçerli olan bu durum bireyin yaşamını sağlıklı bir biçimde geçirmesine olanak tanır. 

Bebeklerde İştahsızlık Nasıl Giderilir? ebeveynlerin merak ettikleri konular arasındadır. İştahsızlığın giderilebilmesinin ön koşulu nedenlerinin doğru anlaşılmasıdır. Birçok sebep iştahsızlığa yol açabilir. Bu nedenlerin anlaşılması durumunda da gerekli tedbirlerin alınması sorunun çözümlenebilmesi açısından önem taşır.

Bebeklerde İştahsızlık
​​​

 

Bebeklerde İştahsızlık Nedenleri

Bebeklik aşaması insan gelişiminde en önemli süreçlerden biri olurken bu dönemde yaşanacak sorunlar ilerleyen yaşlarda da olumsuz sonuçlar şeklinde geri dönebilir. Beslenme bu sürecin en önemli parçalarından biridir.

İnsanın fiziksel gelişimi açısından doğru beslenme yöntemlerinin tercih edilmesi gerekir. Bebeklerde görülecek iştahsızlık problemleri ebeveynler açısından istenmeyen bir gelişme olurken çocuğun sağlığını da etkileyebilme özelliğine sahiptir.

Bebeklerde iştah problemlerinin ortaya çıkışında etkili olan bazı sebepler şunlardır:

Bebeğin hastalıklara bağlı olarak iştah kaybı yaşaması durumunda doktor kontrolünde rahatsızlığının tedavi edilmesi öncelikli olan aşamadır. Bu süreçte doktor önerisine uygun bir beslenme modeli tercih edilmelidir.

Diş çıkarma bebeklerde kısa süreliğine de olsa ateş ve iştah kaybı gibi durumlara yol açar. Diş çıkaran bebekler açısından doktorun önerilerine göre hareket etmek en sağlıklı sonuçları verir. Bebeğin diş çıkarma sürecinde iştahsızlık yaşaması oldukça doğal bir gelişmedir ve genellikle çoğu bebekte bu durumla karşılaşılabilir.

Ek gıdalara geçiş süreci bebek açısından iştahsızlığa yol açabileceği için bu dönemde dikkatli olunması gerekir. Bebeğin gelişimi açısından ek gıdaların önemi göz ardı edilmemeli ve kısa süreliğine oluşabilecek bu tür durumlarda doktor önerisine uyulmalıdır.

Anne Sütü Alan Bebeklerde İştahsızlık

Bebeklerde karşılaşılabilecek iştahsızlık sorunlarına basit çözümler üretmek gerektiğinde sağlıksız gıdalardan uzak durmakla işe başlanabilir. Bunun yanı sıra sevdiği besinleri dikkate almak veya öğünlerini belirli bir sıralamaya tabi tutmak da uygulanabilecekler arasında yer alır. 

Anne Sütü Alan Bebeklerde İştahsızlık görülmesi diş çıkarma aşamasında ya da bazı rahatsızlıklar sebebi ile olabileceğinden çocuğun gözlemlenmesi gerekir.

Ateş, huysuzluk, sürekli ağlama gibi davranışların iştahsızlığa eşlik ettiği durumlarda doktora danışılması sorunu çözümlemek açısından önemlidir. Rahatsızlığın nedeni anlaşıldıktan sonra tedavi edilmelidir.

Bebeklerde ve çocuklarda iştahsızlık sorunu sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bebeğin gerçekten iştahsız olup olmadığının anlaşılması ise sorunu önlemek açısından öncelikle dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. İştahsızlık bebekler açısından büyümeyi olumsuz yönde etkileme gücüne sahip olabilmektedir.

Açlık ve tokluğun düzenlenmesinde vücutta yer alan sistemler etkili bir rol oynar. Bunun yanı sıra çocuğun gelişimsel özelliklerine bağlı olarak da iştah problemi olması söz konusudur. Eğer iştahta azalma olmasında hastalık etken değilse bunun nedenlerinin araştırılması gerekir.

Bebekler ilk 6 ayda yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü ile birlikte ek gıdalara başlandığında bebeğin iştahında belirli bir süre azalma olması doğal olan bir gelişmedir. Kısa bir süre sonra normale dönülmesi beklenir.

Bebeklerde İştah Açıcı Kürler

Bebeklerin iştahında herhangi bir azalma görülmesi durumunda beslenmesini çeşitlendirmeye çalışmak önlemler arasında yer alır. Bebeklerde İştah Açıcı Kürler arasında yer alan havuç püresi ilk aşamada bir kaşık verilebilir çocuğun buna alışması için sabırlı olunmalıdır. Elma püresi de iştahın açılması yönünde olumlu katkılar sağlar.

Özellikle meyve pürelerinin çocuk açısından beslenmeyi desteklemenin yanında iştah açan yönleri bulunur. Çocuğun yeterince hareket halinde olması da acıkması için gerekli nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra çocuğun sevdiği sebzelerden yapılacak püreler de gıdaları isteyerek yemesine yardımcı olur. Beslenme sürecinde bu hususlar dikkate alınmalıdır.

Çocuğa yemek öncesinde abur cubur olarak adlandırılan besinlerin verilmemesine dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra oyun eşliğinde yemek yedirmeye çalışmak da çocuğun dikkatini dağıtacak durumlar arasında yer alır.

Sebzelerin değişik formlarda hazırlanması da bebeklerin iştahını olumlu yönde etkileyecek yöntemler arasındadır. Yemekten önce fazla sıvı tüketmemek, sadece karbonhidrat içerikli yemekler vermemek de bebekler açısından iştahı olumlu yönde etkiler. Bebeklerin sürekli beslenmesi de doğru bir uygulama değildir. Bunun için öğün sürelerine dikkat edilmelidir.

İştah Açıcı Şurup Var mı?

Çocuklar iştahsızlık problemi yaşadığında merak edilen İştah Açıcı Şurup Var mı? Araştırılan konulardan biridir. Çocukların iştahını açacak vitamin ya da ilaç türü bir ürün bulunmaz. Hastalığa bağlı bir iştahsızlık söz konusu olduğunda altta yatan sebebin bulunması gerekir.

İştah Açan Gıdalar

İştah Açan Gıdalar söz konusu olduğunda ise çocuğun sevdiği besinlere yönelmenin yanı sıra sebze ve meyveleri farklı formlarda hazırlayarak vermek çözüm önerileri arasında yer alır. Eğlenceli tabakların hazırlanması, yemeklerden önce atıştırmalıkların verilmemesi de önlemlerden yalnızca birkaçıdır.

İştah açan gıdalar arasında sebze ve meyveler yer alırken bunların püre haline getirilerek verilmesi de iştahı olumlu yönde etkiler. Ayrıca çocuğun bu tür gıdalara alışma sürecinde fazla ısrarcı olunmaması ve yavaş yavaş alışkanlık kazandırılmaya çalışılması önemlidir.

Yumurtanın yanı sıra kırmızı et ve tavuk, balık gibi gıdalar besin değerleri açısından önem taşır. Bunun yanında iştahın açılması yönünde de etkilidir. Sebze, meyvenin yanı sıra süt ürünleri de iştah artırıcı türdedir.

Çocuklara verilebilecek iştah açan gıdalar arasında kuru meyveler ve baklagiller de yer alır. Çocuklarda oluşan iştahsızlık sorununa kilo kaybı ya da farklı rahatsızlıklar da eşlik etmesi durumunda ise doktora danışmak oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bebeklerde-geceleri-sik-uyanmak
Bebeklerde Geceleri Sık Uyanmak

Bebeğiniz yaşamın ilk günleri de günde 18-20 saate varan sürelerde uyuyacaktır. Şayet…

Devamını Oku
bebeklerde-bingildak
Bebeklerde Bıngıldak

Bebeklerde yaşamın ilk 24 ayında beyin gelişimi ön plandadır. Bu da kafa tasının aylı…

Devamını Oku
bebeklerde-kabizlik
Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde kabızlık ya da tıp literatüründeki adıyla konstipasyon, nadiren karşılaşıl…

Devamını Oku
Randevu Al