Bebekler Neden Sıçrar?

Bebekler ilk yaşını doldurana kadar uykuda sıçrama refleksi sıklıkla görülebilir. Bu durumu gören anne babalar bebekler neden sıçrar diye merak ediyor olabilirler. Öncelikle uykuda sıçramanın çoğunlukla normal olduğunu söyleyelim.

Bebek sadece sıçrıyor, günlük hayatında ve uykuda başka bir semptom göstermiyorsa uykuda sıçrama büyük bir ihtimalle masum sebeplerden kaynaklanıyordur. Bebeklerde sıçramayla beraber uykuda gülme gibi durumlar da yaşanabilir.

Bebekler Uykuda Neden Sıçrar?

Rahatsızlık hissini tetikleyecek hallerde bebek uykusunda sıçrayabilir, ağlayarak uyanabilir. Bebekler uykuda neden sıçrar sorusunun cevabı genellikle sindirim sistemiyle alakalıdır. Özellikle hala annesini emen bebeklerde sindirim güçlüğü ve buna bağlı olarak gaz sorunu görülebilir.

Gaz sıkışması yaşayan bebek uykuda sıçrama gibi tepkiler verebilir. Bebeğiniz uykusundan ağlayarak ve sıçrayarak uyanıyorsa gazını çıkarmanız uykuya geri dönmesine yardımcı olacaktır.

Bebekler neden sıçrar sorusunun cevabı bebeğin uyuduğu ortamda yatıyor olabilir. Uyku kalitesini olumsuz etkileyen koşulların varlığı da bebeğin huzursuzlanmasına sebep olacaktır. Örneğin oda çok aydınlık veya gürültülü olabilir. Bebeğin uykuda rahatsız hissederek sıçramasının sebebi altını kirletmesi gibi hızlıca çözülebilecek nedenlere de dayanabilir. 

Sıçramaya öksürük, hapşırık, ateş, terleme gibi semptomlar eşlik ediyorsa bebeğiniz hastalanmış olabilir. Bu semptomları fark ederseniz bir pediatriste danışmalı ve belirtilere neyin sebep olduğunu öğrenerek doktorunuzun vereceği tedaviye başlamalısınız.

Bebekler Uykuda Neden Güler?

Bebekler neden sıçrar sorusu haricinde anne babalar bebekler uykuda neden güler konusunda da bir cevap arayabilirler. Gülme ve sıçrama özellikle yenidoğan bebeklerde görüldüğünden ebeveynlerin iki konuyu da aynı anda merak etmesi oldukça doğaldır.

Yenidoğan bebeklerde gülme bir refleks olarak ortaya çıkar ve genellikle REM, ya da diğer ismiyle aktif uyku fazında görülür. Yani bebeğiniz rüyasında komik bir durumla karşı karşıya olduğu için değil, istemsiz bir şekilde refleks olarak güler. Bebekler uykuda neden güler sorusunun cevabı uykuda gaz çıkararak rahatlama gibi sebeplerle de açıklanabilir.

Bebekler büyüdükçe refleks olarak gülmeyi bırakarak yetişkinler gibi sosyal gülme aşamasına geçerler. Bebeğinizin etrafındaki komik veya hoşuna giden şeylere sizinle beraber gülmeye başladığında sosyal gülme evresine geldiğini anlayabilirsiniz. Bu evrede bebek uykusunda gördüğü rüyaları komik bulduğu için veya rüyada hoşuna giden bir olay yaşandığı için gülebilir. 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

izmir-cocuk-doktoru
İzmir Çocuk Doktoru

İzmir çocuk doktoru olarak kliniğimde bebeğinizin büyüme gelişmesi, psikososyal ve nö…

Devamını Oku
bebeklerde-demir-tedavisi
Bebeklerde Demir Tedavisi

Sevgili anne ve babalar bildiğiniz gibi Sağlık Bakanlığı bebeğiniz 4.5 aylık olduğund…

Devamını Oku
bebegi-neden-uyumuyor
Bebeğim Neden Uyumuyor?

Bebeğim neden uyumuyor sorusunun cevabı birçok ebeveyni yakından ilgilendiriyor.…

Devamını Oku
Randevu Al