Bebeklerde Pudra Kullanmak

Bebeklerde pudra kullanmak zararlı mı? Bir diğer adı talk pudrası olan bebek pudraları bebeklerde meydana gelen pişikleri geçirmek veya yeni pişik oluşumunu önlemek için kullanılıyor. Ebeveynler tarafından sıklıkla tercih edilen talk pudra kullanımı sanılanın aksine bebek sağlığı için uygun bir yöntem olmayabilir. Bebeklerde pudra kullanımı, pudranın zararları ve yerine ne kullanılabileceğini öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Pudranın olası tehlikeleri arasında akciğer sorunları yer alıyor. Toz olarak üretilen talk pudraları kolayca solunabilecek küçük parçalardan meydana geliyor. Pudranın döküldüğü yerde durmayıp etrafa dağılması da bebeğin talk pudrasını soluma olasılığını arttırıyor. Solunan pudra alveollere giderek burada çeşitli problemlere yol açabilir. Bu durumda bebeklerde pudra kullanılır mı sorusunun cevabı kullanılmamalıdır olarak karşımıza çıkmakta.

Bebeklerde pudra kullanmak kimi pudralarda yer alan asbest içeriği yüzünden tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Asbest, insan sağlığı için oldukça zararlı bir madde olmakla beraber akciğer kanserine kadar gidebilecek sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. ABD gibi bazı ülkelerde asbest içeriğinden dolayı talk pudrası kullanımının kısıtlandığını da ekleyelim.

Uzmanlar bebek pudrasının düşünülenin aksine pişikleri azaltmadığını da ortaya koyuyorlar. Talk pudrası döküldüğü yerdeki nemi tamamıyla çeker. Nemsiz kalan ciltse pişiklerden kurtulmak yerine daha da tahriş olabilir. Ayrıca pudra bebeğin cildinde birikerek çeşitli bakterilere ve iltihaplara da davetiye çıkarabilir. Özellikle kasık, koltuk altı, boyun gibi bölgelerde kullanılan talk pudrası buralarda birikerek yarardan çok zarar verebilir.

Bebeklerde Pudra Yerine Ne Kullanılır?

Bebeklerde pudra kullanmak riskli olduğundan ebeveynlerin farklı çözüm yollarına yönelmesi gerekmektedir. Bebeklerde pudra yerine ne kullanılır diye merak ediyorsanız sizin için bazı önerilerimiz var.

Bebek pudrasını evde kendiniz yapabilirsiniz. Evde bebek pudrası hazırlamak için mısır nişastası ve uçucu, hoş kokulu bir yağa ihtiyacınız olacak. Uçucu yağı seçerken cilde iyi gelen, bebeklerin cildine zarar vermeyen bir yağ seçmeye özen gösterin.

Nişastaya uçucu yağı ekleyin ve mümkünse tahta kaşıkla ezin. Pudranızı istediğiniz bir kaba koyarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Talk pudrası hazırlarken mısır nişastası yerine daha iri taneli bir alternatif olan yulaf ununu da tercih edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

izmir-cocuk-doktoru
İzmir Çocuk Doktoru

İzmir çocuk doktoru olarak kliniğimde bebeğinizin büyüme gelişmesi, psikososyal ve nö…

Devamını Oku
bebeklerde-d-vitamini-kullanimi
Bebeklerde D Vitamini Kullanımı

D vitamini bağışıklık sisteminden tutunda alerjik hastalıklar ya da tekrarlayan bronş…

Devamını Oku
bebek-emzirme
Bebek Emzirme

Bebek emzirme, sadece bebek ile anneye değil, aynı zamanda topluma da bulunduğu katkı…

Devamını Oku
Randevu Al