Bebeğim Neden Uyumuyor?

Bebeğim neden uyumuyor sorusunun cevabı birçok ebeveyni yakından ilgilendiriyor. Özellikle yenidoğan döneminde bebeklerin uyku düzeni çok farklı olabilir. Henüz gece ve gündüz ayrımını bilmeyen bebekler, geceleri uyumayabilir.

Bu durum da hem bebeğin sağlıklı gelişimini etkiler hem de anne ve babaların dinlenememesine neden olur. Bebeklerin uyumamasının altında birçok sebep yer alabilir. Önemli olan bu sebeplerin tespit edilmesi ve buna göre çözümler üretilmesidir.

Bebeklerde Uyku Sorunlarının Nedenleri

Bebeğim uyumuyor diyenler için, bebeklerde uyku sorunlarına neden olan en önemli nedenler neler bunlardan bahsedeceğiz. Bilinen en yaygın nedenler:

Yenidoğan Huzursuzluğu

Yenidoğan huzursuzluğu, bebeklerde en sık görülen sıkıntılardan biridir. Anne karnında bebekler beyaz gürültü olarak ifade edilen bir sese alışır. Doğum sonrasında da aynı sesi duymak ister. Bu durumda da ilk üç bebeklerde hem uyuma sorunları hem de şiddetli ağlama krizleri görülür.

Bebeğiniz yeni doğduğu andan itibaren bu sorun varsa, muhtemelen problem yenidoğan huzursuzluğudur. Bebeğin beyaz gürültü olarak ifade edilen sesi duyması için bazı yöntemler ve halihazırda satılan cihazlar vardır. Bunlar kullanılarak, bebeğin rahat bir şekilde uykuya dalması sağlanabilir. 

Kolik Bebek Sendromu

Bebeklerde uyku sorunu denildiğinde akla ilk gelen durumlardan biri kuşkusuz kolik bebek sendromudur. İlk 3 haftadan, 4.aya kadar süren bu rahatsızlık, bebeğin gaz problemi yaşamasından kaynaklıdır. Kolik bebek sendromu olan bebeklerde görülen belirtiler:

  • Günde üç saatten bile fazla süren ağlama krizleri 
  • Şiş karın 
  • Bebeklerde uyku düzensizlikler ve bir türlü uyuyamama

Bebeğiniz uyku sorunun yanı sıra eğer çok fazla ağlıyorsa, muhtemelen kolik bebek sendromuna sahiptir. Bu durumda doktorunuza başvurarak, bebeğinizi rahatlatacak önerileri alabilirsiniz. 

Çeşitli Sağlık Sorunları

Bebeklerde uyku düzensizliğine ek olarak, huzursuzluk ve ağlama gibi sorunlar varsa, altta yatan bir hastalık olabilir. Bebeğiniz muhtemelen bir sorununu sizlere anlatmaya çalışıyordur. Bu yüzden bunu dikkate almalı ve bebeğinizin sorununu anlamaya çalışmalısınız. Bu tip durumlara sebep olabilecek rahatsızlıklar şöyledir: 

  • Kabızlık 
  • İshal 
  • Gaz sancısı 
  • Bebek reflüsü 
  • Burun tıkanıklığı 
  • Ateş 

Yukarıda belirttiğimiz rahatsızlıkların olması halinde bebeğin sürekli ağlaması ve uyumaması gibi durumlar yaşanabilir. Tüm bunları takip etmeniz gerekli durumlarda mutlaka doktora başvurmanız gerekir. 

Bebeğin Aç Olması 

Belki bebeğiniz uyumadığında ve ağladığında aklınıza ilk gelen şey aç olması olmayabilir. Ancak bebeğinizin uyumamasına sebep olan şey, açlık olabilir. Özellikle ilk zamanlar, sık sık uyanıp beslenmesi gerektiği için bazen en son ne zaman emzirdiğinizi unutabilirsiniz.

Bu durumda bebeğiniz uyumadığında onu emzirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca emzirdiğiniz halde halen bu durum söz konusu oluyorsa, sütünüz bebeğinize yeterli gelmiyor olabilir

Diş Çıkarma Dönemi

Bebeğinizde uyku sorunları eğer 6 ila 7 aylık dönemlerinde başladıysa, bebeğiniz diş çıkarıyor olabilir. Diş çıkarma sorunları da bebeklerde huzursuzluğa ve buna bağlı olarak da uykusuzluğa neden olabilir. Bu dönemde bebeğinizde meydana gelen uyku sorunlarının en önemli nedeni yüksek ateştir. Diş çıkarma süreç genel olarak, bebeğinizi huzursuz ve rahatsız eden bir süreçtir

Yanlış Yatak Seçimi

Bebekler için uygun yatak seçmemekte, onların uyku düzenini olumsuz etkiler. İlk 6 ayında bebekler mutlaka sünger yatakta uyumalıdır. Bu dönemde çok sert veya yumuşak yatak, onların uyku sorunu yaşamasına neden olur. Bu yüzden mutlaka bebeğinizin yapısına uygun yatak seçmelisiniz. Ayrıca uyuduğu ortamında uygun olmasını sağlamanız gerekir. 

Bebeğim uyumuyor neden sorusunun cevabını merak edenler için, uyku sorunlarının temel nedenlerinden bahsettik. Genel olarak uyku sorunları çok ciddi rahatsızlıkların belirtisi değildir ve kısa sürede de geçecektir. 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bebeklerde-gaz-sancisi
Bebeklerde Gaz Sancısı

Doğumu izleyen ilk aylarda yineleyen karın ağrılarının en sık nedeni “İnfantil kolik”…

Devamını Oku
bebeklerde-istahsizlik
Bebeklerde İştahsızlık

Sağlıklı beslenmenin bebeklikten itibaren gelişimsel anlamda önemi oldukça fazladır. …

Devamını Oku
bebegim-neden-kusuyor
Bebeğim Neden Kusuyor?

Bebeğim neden kusuyor sorusu özellikle ilk aylarda çok fazla sorulur. İlk zamanl…

Devamını Oku
Randevu Al